Dernek Hakkında
Dernek Bilgileri
Yönetim Kurulu
Tüzük
Hedefler
Nasıl Üye Olurum?
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
 E-Bülten
 Yazarlar
Editör
 Haber Kategorileri
Dernek Hakkında
Bud Kart
Piyasa ve Mevzuat
Bizden Haberler
Depremle ilgili bilgiler
Bunları Biliyor muyuz?
Basında BUD dan Haberler
Günlük Bülten
Temel Analiz
 Anket

Copyright 2008-2017© bud.org.tr
Dijital Bilişim Teknoloji Hizmetleri
     
Ana Sayfa | Bud Kart | Üyelik | İletişim Formu | İletişim Bilgileri  
 
 
 
  Piyasa ve Mevzuat
 


     Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin para birimi olarak belirlenen “Yeni Türk Lirası (YTL)” Bir milyon Türk Lirası’na (1.000.000-TL) eşitlenecektir.

     Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 31.1.2004 tarih ve 25363 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5083 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkındaki Kanun uyarınca 1.1.2005 tarihinden itibaren tedavül edecek yeni madeni paralardan 1 ve 5 Yeni Kuruşun basımına Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından başlanmış olup, öngörülen miktarın yarıya yakınının basım işlemleri tamamlanmıştır.

     Yeni madeni paralar; 1 Yeni Kuruş, 5 Yeni Kuruş, 10 Yeni Kuruş, 25 Yeni Kuruş, 50 Yeni Kuruş ve 100 Yeni Kuruş (1 Yeni Türk Lirası) olmak üzere 6 birim olarak basılacaktır. 1 Yeni Türk Lirası hem madeni para olarak, hem de banknot olarak basılacaktır.

     Madeni paraların Türkiye çapında dağıtımı, T.C. Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası, PTT Genel Müdürlüğü ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılacak olan işbirliği protokolü ile gerçekleştirilecektir.

     Üretime Eylül ayından itibaren 3 vardiya ile devam edilecek olup; Madeni paraların tanıtım işlemleri, Eylül ayının ilk haftasında başlatılacak bir kampanya ile gerçekleştirilecektir.

 
             
Paylaş   Sayfayı Yazdır   Yorum Ekle   Dosyayı İndir