Dernek Hakkında
Dernek Bilgileri
Yönetim Kurulu
Tüzük
Hedefler
Nasıl Üye Olurum?
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
 E-Bülten
 Yazarlar
Editör
 Haber Kategorileri
Dernek Hakkında
Bud Kart
Piyasa ve Mevzuat
Bizden Haberler
Depremle ilgili bilgiler
Bunları Biliyor muyuz?
Basında BUD dan Haberler
Günlük Bülten
Temel Analiz
 Anket

Copyright 2008-2017© bud.org.tr
Dijital Bilişim Teknoloji Hizmetleri
     
Ana Sayfa | Bud Kart | Üyelik | İletişim Formu | İletişim Bilgileri  
 
 
 
  Depremle ilgili bilgiler
 


     Kimi gerçekler vardır ki olumsuz sonuçlarını değiştirmemiz olanaksızdır. Ama en azından bu gerçeklerin bize olumsuz yansımalarını minimum düzeye indirmek kendi ellerimizdedir. Ülkemizin deprem kuşağı içinde bulunması da bu gerçeklerden birisidir. Bu güzel ülkeden başka bir yerde yaşayamayacağımıza göre, depremle birlikte yaşamaya alışmamız gerekiyor. Doğanın gizemli olaylarından olan bu afetin zararlı sonuçlarını en aza indirebilmemiz ise yaşamsal derecede önem taşıyor.

 

     Her an kapımızı çalabilecek bu afete karşı hazırlıklı olmak için bir takım bilgilere sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle Haziran ayından itibaren, her sayımızda, depremle ilgili, yararlı olduğuna inandığımız bilgileri sizlere iletmeye çalışacağız. Ayrıca daha önceki dönemlerde eğitim almış 80 kişilik bir arama-kurtarma ekibimizin olması da neyi nasıl yapacağımız konusunda elimizde bulunan yararlı bir örnektir. Bu anlamda bilgi ve deneylerimizi paylaşmak hepimize çok şeyler kazandırır diye düşünüyoruz.
Kazasız belasız günler yolunda, duyarlı ve dayanışma duygusunun üst düzeyde olduğu bir toplum yaratabilmek dileğiyle..

 

Depremden Önce

     Bir deprem meydana geldiğinde eğer bina içindeyseniz sallanma ve ani bir gürültü duyarsınız. Sonrada hızlı, şiddetli ardı ardına çalkantılı sarsıntılar meydana gelir. Bu çok korkutucu olacaktır. Bu sarsıntılar birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Deprem ağzını açıp sizi yutmayacaktır; fakat kırılan bir cam, düşen nesneler çevreye yuvarlanan yada fırlayan ağır şeyler sizi hayati tehlikeler yaratacak biçimde yaralayabilir. Deprem sonrası şoklara da hazırlıklı olmalısınız.

 

Depremi önleyemezsiniz! Fakat;
     - Yaralanmayı önlemeye,
     - Evinizdeki hasarı en aza indirmeye,
     - Depremden sonra en az 72 saat herhangi bir yardım olmadan, enkaz altında hayatta kalabilmeye hazırlıklı olmalısınız.

 

     Önceden hazırlıklı olmak yaşamınızı kurtarabilir. Olası bir deprem her an yaşadığınız bölgeyi vurabilir; bunun için Acil Durum Planınızı yapmaya başlayın. Aileniz deprem sırasında ve sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda hazırlıklı olmalıdır.

    İhtiyaçlarınızın listesini çıkarın. İşbölümü yapın. Planınızı yazın ve bunun tatbikatını yapın. Eğer aileniz yoksa, kişisel planınızı komşularınız ve arkadaşlarınızla birlikte hazırlayın.

     Evinizdeki güvenli ve tehlikeli bölümleri bilin!

    

Güvenli Yerler:

Tehlikeli Yerler:

- Ağır masa ve sıraların altı

- Cam ve ayna çevresi

- Koridor içleri

- Düşebilecek herhangi bir nesnenin altı

- Odaların ve kemerlerinin köşeleri

- Mutfak: fırın, buzdolabı, veya mutfak dolapları tehlike yaratabilir

 

- Kapı araları(kapı size çarpabilir)

-  Ailenizi yangın söndürme cihazı kullanma hususunda eğitin!
- Kalp masajı öğretilen bir ilkyardım kursuna gidin!
- Deprem sigortası yaptırın. Mal beyanınızı yapın. Bu, deprem sonrası kaybınızı tazmin edecektir.

Evinizi boşaltmanın planını ve bunun alıştırmasını yapın!

 

     Çocuklarınıza deprem sırasında evde yada okulda bulundukları zaman ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verin. Okullarının deprem planı olup olmadığını soruşturun ve izleyin.

     Ailenizle, dışarıda bulundukları süre içerisinde iletişim kurabilmeyi düzene koyun. Aile üyelerinin her birinin iletişim için gerekli olabilecek telefon numarası ve adresleri yanında bulundurması gereklidir. Eve ulaşılamadığı durumlar için alternatif bir buluşma yeri planlayın.

     Aileniz bireylerine acil durum yetkililerine (sivil savunma, itfaiye, kurtarma ekipleri, asker ve polis) güvenmeleri gerektiğini öğretin! Radyo ve televizyon yayınları sizi bilgilendirecektir. Acil telefon numaralarının telefon rehberinin iç kapağında yada telefonun üzerinde bulundurulmasını sağlayın. Bu numaraları ancak çok acil durumlarda kullanın. Unutmayın, telefonunuz deprem sonrası çalışmayabilir veya çevir sesini düşürmek zaman alabilir.

     

     Aile üyelerinizin gaz, elektrik ve suyu kapamayı bilip bilmediklerinden emin olun. (Gazı kaçak ve yangın olmadığı durumlarda kapamayın. Gaz kesildiği takdirde tekrar açmayı denemeyin; bu işlem uzman bir teknisyence yapılmalıdır.)
Planınız acil durum için gerekli malzeme ve gereçleri ihtiva eden bir liste içermelidir.

     Acil durum planlarınızı komşularınızla paylaşın.

 
             
Paylaş   Sayfayı Yazdır   Yorum Ekle   Dosyayı İndir