Dernek Hakkında
Dernek Bilgileri
Yönetim Kurulu
Tüzük
Hedefler
Nasıl Üye Olurum?
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
BORSA UZMANLARI DERNEĞİ 2017 YILI 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
 E-Bülten
 Yazarlar
Editör
 Haber Kategorileri
Dernek Hakkında
Bud Kart
Piyasa ve Mevzuat
Bizden Haberler
Depremle ilgili bilgiler
Bunları Biliyor muyuz?
Basında BUD dan Haberler
Günlük Bülten
Temel Analiz
 Anket

Copyright 2008-2017© bud.org.tr
Dijital Bilişim Teknoloji Hizmetleri
     
Ana Sayfa | Bud Kart | Üyelik | İletişim Formu | İletişim Bilgileri  
 
 
 
  Basında BUD dan Haberler
 
 


Aniden gelen yüklü bir "al" veya "sat" komutuyla birlikte aşırı işlem yükü de brokeri strese sokuyor. Bu stres altında çalışan broker bir de hata yaptığını anladıysa panikliyor, korkuya kapılıyor, kalp krizi, mide kanaması veya baygınlık geçirebiliyor. İMKB seans odasındaki bu atmosfer, şu ana kadar tam 6 brokerin hayatına mal oldu. Aşırı stres, ölümü getirdi.

Stres yapan diğer bir gelişme de şöyle: Diyelim ki, pür dikkat "bekle pozisyonu"nda olan broker, dealerın verdiği "al", "sat" komutuyla büyük bir işlemi yerine getirdi, hemen ardında da bir haber kanalından aldığı bilgiyle hatalı karar verildiğini veya yanlış işlem yapıldığını anladı... İşte o an, müşterinin büyük kayıp yaşadığını, dolayısıyla müşterinin de kaybedildiğini düşünüyor ve üzülüyor. Bunun gibi her üzüntü brokerin aklına, "acaba işimi kaybedecek miyim?" sorusunu da beraberinde getiriyor ki, bu da brokeri sürekli işsiz kalma korkusu, dolayısıyla stresinde bırakıyor.

İMKB''nin bahçesinde, Şermin Güner imzalı heykelin kaidesinde seans anında kalp kirizi, intihar kaza ve eceliyle ölmüş 18 borsacının isim levhası var. 18 ''in 4''ünün aşırı stresten kaynaklanan kalp krizi sonucu öldüğü, ikisinin ise intihar ettiği biliniyor.

 
             
Paylaş   Sayfayı Yazdır   Yorum Ekle   Dosyayı İndir